"It Was Just An Accident" i Cafébiografen

BioCirkel-arrangement.

Jeg, Mette, har købt mig en billet i Sal 3, række 5, sæde 1, tirsdag den 24. februar kl. 18:15 i Cafébiografen til filmen ”It Was Just An Accident”.

Lidt om filmen:

Filmen er iransk, det er et drama om hævn, sandhed og ansvar. Et trafikuheld medfører at en af hovedpersonerne afsløres som torturbøddel af et af sine ofre, en mekaniker. Så er magtbalancen pludselig tippet og det er pludseligt offeret der bestemmer over liv og død. Heldigvis ikke dagligdag i vores del af verden, men jeg kan i hvert fald ikke sige mig selv helt fri for at være hævngerrig, når jeg føler mig trådt for nær. Jeg tror, filmen er tankevækkende og elementært spændende, den er Guldpalmevinder i Cannes.

Det er en ”Filmporten”-film, så der er mulighed for rabat.

N.B. Jeg har denne gang været tidligt ude og håber ikke arrangementet drukner i diverse ferieopdateringer

Hvis du vil med gør du følgende:

1. Køb din egen billet i Cafébio

2. Send mig en sms før tirsdag den 24. kl. 14 om, at du vil med, 20 32 65 21. Husk, at skrive dit fulde navn og medlemsnummer i sms’en.

3. Gå ind og se filmen

4. Find mig og de andre ved billetsalget umiddelbart efter filmen. Så finder vi et sted til vores eftersnak.

Måske ses vi i biografen?

Mette Mule, 20 32 65 21

m.m.

Efter filmen er der mulighed for eftersnak over en kop kaffe, øl eller hvad man ellers ønsker at nyde.